Hızlı Kilo Alıp vermeye Dikkat Edin

Uzun saatler aç kalmak, tek tip besinlerin ( protein gibi ) alındığı diyetler ve uzun kış uykusundan sonra vücuda birden yüklenen egzersiz programlan sizi zayıflatabilir ama bu arada farkında olmadan kalp sağlığınızı bozabilirsiniz.

Özellikle tek tip beslenmenin uygulandığı ya da uzun süren açlıkların yaşandığı diyetlerin kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkisi bulunmaktadır. Ayda 10 kilo vermeyi bile vadeden bu beslenme programlan metabolizmayı tam anlamıyla alt üst eder, tansiyon düşüklüğüne, kan şekerinde düzensizliğe, elektrolit ( sodyum , potasyum ) dengesinde bozukluğa, baygınlıklara ve kalp sorunlarına neden oluyor.

Diyetin yanı sıra kış aylan boyunca hareketsiz kalanların zayıflama uğruna hızlı bir tempoda egzersize başlamaları da kalbi yorabilir. Sağlığı göz ardı etmeden zayıflamanın en önemli kurallarından biri haftada 0,5-1 kiloyu aşmamaktır.

UZUN SÜRELİ AÇLIK TANSİYON VE KAN ŞEKERİNİ OYNATIR

Kısa süre içerisinde fazla kilo vermek isteyenlerin yaptığı en önemli hatalardan biri şok diyetler. Bu diyetlerde uzun süre aç kalmıyor ve öğünlerdeki yemek miktarları çok azalıyor. Öğün atlayarak yapılan diyetlerde ilk olarak metabolizma bu durumdan etkileniyor. Tansiyonda ani düşüşler ve kan şekerinde düzensizlikler meydana geliyor. Bu durumu takiben de aşırı halsizlik, baygınlık gibi sorunlar yaşanabiliyor.

ŞOK DİYETLER DİYABET RİSKİNİ ARTIRIYOR

Şok diyetleri bırakınca kilolar hızla geri almıyor. Bu da diyabete davetiye çıkarmak anlamına geliyor. Belki yazı zayıf geçiriyorsunuz. Ama yaz motivasyonunun sona ermesiyle sonbaharda giden kilolar geri gelmeye başlıyor. Kilonun hızla aşınması insülin direncine yol açarak şeker metabolizmasında dalgalanmalara neden olabiliyor. Bu tür dalgalanmalar da şeker hastalığına yakalanma riskini artırıyor.

KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTTIRMAYIN

Ani kilo alıp vermek kalp krizi riskini artırıyor. Beslenme düzeninde yapılan ani değişiklikler, kolesterol düzeylerim dalgalandırıyor. Kısa sürede yüzde 10 veya daha fazla kilo artışı olan orta yaşlılarda ilerleyen yıllarda kalp krizi riskinin arttığı gözleniyor.

PROTEİN DİYETLER KOLESTEROLÜ UÇURUYOR

Son yılların en popüler diyetlerinden olan protein diyetleri gerçekten de hızlı kilo verdiriyor. Ancak uzun süre yapıldığında vücutta pek çok dengeyi alt üst ediyor. Sadece proteinden zengin gıdaların alınması kolesterol ve doymuş yağ oranını artırıyor. Bu diyetlerle kilo kaybı yaşansa da kişilerin kötü kolesterol düzeyleri artıp, iyi huylu kolesterol düzeylerinde düşüş yaşanıyor. Ayrıca yeni çalışmalar, fazla protein alımının diyabet riskini artırdığı gösteriyor.

SPORA ANİDEN YÜKLENMEYİN

Bu da kalp krizi riskini artırıyor. Bütün bir kış hareketsiz kalıp, baharda spora fazla yüklenilmesi kalbi de haliyle yoruyor. Özellikle 40 yaşın üzerindeyseniz ve tansiyon, kolesterol yüksekliği gibi sorunlarınız varsa spora başlamadan önce bir kardiyoloğa görünün.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Sitemize Hoş geldiniz. Kaliteli ve Seviyeli Sohbetin Adresi www.Sohbetsuper.Com 7/24 Canlı Müzik Sohbet ve Tanışma Odaları Tüm Dünyadan Türkçe Chat.