Aracınız Ön Tekerlek Veya Süspansiyonlarından Tıkırtı Şeklinde Ses Geliyorsa Bu Z Rot Mudur ?

Aracınızla seyir halinde ilerlerken yoldaki hafif stabizelerden dolayı yolun durumuna göre kesik kesik ancak sık sık tıkırtı ses geliyorsa bunun sebebi aracınızın denge kolunu amörtisöre veya alt salıncağa (alt tabla da denir) bağlayan Z rot denilen parçalardan geliyordur. Z rotun diğer adı askı koludur. Z rotun iki başlığı bulunur ve bu başlıklardan en az biri boşluk yapmış demektir.
Z rot bozuk olduğunda gelen ses sert çukurlara ve engebelere girdiğinde de gelir ancak sadece sert çukurlarda veya engebelerde geliyorsa ses bu bozuk Z rot sesi değildir. Eğer ses o şekilde geliyorsa salıncak başlıkları yani rotiller boşuk yapmıştır veya da amörtisör kuleleri bozulmuş demektir Z rotla alakası yoktur. Çünkü bozuk olan Z rotun sesini duymak için illa sert çukurlara veya büyük engebelere girmiş olmanız gerekmez, hafif yamalı asfaltta ilerlerken bile sesi rahatça duyabilirsiniz. Eğer gelen ses sanki aracınızın ön göğsünün hemen arkasından geliyormuş gibinize geliyorsa Z rot sesine biraz daha benzeyen Amörtisör kulesinin sesidir ama amörtisör değildir. Çünkü amörtisör sesi daha ince olur ve tıkırtı değilde lıkırtı diye ses gelir diyeyim amörtisörden 🙂
Z rotu değiştirmek diğer ön düzen parçalarına kıyasla belki de en kolayıdır ( tabi araç markasına göre değişiklik gösterebilir ). Hatta en ucuz olanıdır da diyebilirim. Ortalama bir Z rotun fiyatı 20 ile 60 tl arasında olur. Z rotu değiştirmek için sadece tekerlek ler sökülür ve sonra direk z rot sökülür. Amörtisör kulesinin sökülmesi içinse amörtisörün sökülüp sonra helezon yayının amörtisörden ayrılması gerekir. Z rota kıyasla 2-3 misli fiyatı vardır kulenin. Amörtisör içinse yine aynı işlem yapılır ancak amörtisörün fiyatı da kulenin 2-3 misli kadardır ortalama tabi.
 Saygılarımla…


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Sitemize Hoş geldiniz. Kaliteli ve Seviyeli Sohbetin Adresi www.Sohbetsuper.Com 7/24 Canlı Müzik Sohbet ve Tanışma Odaları Ücretsiz Üyeliksiz Anında Bağlan..