Çocukluktaki omurga eğriliği büyümeye engel değil

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, günümüzde modern ortopedi tedavisinde oldukça önemli bir yere sahip olan manyetik rot teknolojisinin çocukluk çağında tespit edilen skolyozun kesin çözüme ulaşmasındaki en önemli buluş olduğunu söyledi.

Manyetik rot yönteminin çocuklardaki skolyozu, metal hidrolik çubuk ile dışarıdan müdahale edilerek çocuğun büyümesindeki sorunları ortadan kaldırdığını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, erken teşhiste tedavinin birçok avantajının olduğunu ve genç yaştaki hastaların kullanımını kolaylaştıran bir buluş olduğunu söyledi.

Günümüzde kemik uzatma ve omurga eğriliği tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanan manyetik rot teknolojisinin eskiden erken dönem skolyozlarda gövde büyümesine izin veren ameliyatlarla çözülmeye çalışıldığını belirten Doç. Dr. Çağatay Öztürk, “Eskiden her altı ayda bir geçici uzatma ameliyatları yapılarak çocukların sorunlarına kısa süreli çözümler bulunurdu. Mesela 6 yaşından 12 yaşına kadar 12 kez ameliyat olması gerekirdi. Fakat günümüzde hastalarımıza büyüyen rotlar taktığımız için 6 ayda bir olan ameliyatları yapmıyoruz. En son 12 yaşında kalıcı ameliyatını yapıyoruz ve kesin sonuca ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Skolyoz tedavisinde skolyoz tespit edilen kişinin yaşına, skolyozun derecesine ve şekline göre çözüm bulmaya çalıştıklarını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, “Büyüme çağındaki çocuklarda tespit edilen skolyoz tedavisinde amacımız, skolyozun derecesinin omurga büyümesi tamamlanana kadar artmasının önüne geçmek ve hatta bazı durumlarda düzelme sağlamaktır.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Sitemize Hoş geldiniz. Kaliteli ve Seviyeli Sohbetin Adresi www.Sohbetsuper.Com 7/24 Canlı Müzik Sohbet ve Tanışma Odaları Tüm Dünyadan Türkçe Chat.