Kız çocuklarında intihar eğilimi


Yapılan araştırmada depresyona giren kız çocuklarının intiharı seçtiği görüldü.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi’nden Yrd.Doç.Dr. Seher Akbaş, 9-18 yaş grubunda depresyon tanısı konulmuş 93 çocuk üzerinde yapılan araştırmada özellikle kız çocuklarının daha fazla intihar girişiminde bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi. Türkiye’de 0-7 yaş arasında her 100 çocuktan 1’inde, 7-18 yaş arasında ise her 100 çocuktan 6’sında depresyon görüldüğünü kaydeden Yrd.Doç.Dr. Akbaş, depresyonun çok zor ve ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğunu söyledi.

Yapılan araştırmada özellikle kız çocuklarının, parçalanmış, eğitim düzeyi düşük ailelerin çocuklarının, eğitimlerini yarıda kesmiş çocukların daha fazla intihar girişiminde bulunduklarını tespit ettiklerini belirten Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Seher Akbaş, intihar girişiminde bulunan çocukların yüzde 59.1’inin neden olarak anne ile tartışmayı gösterdiklerini, diğer çocukların ise bunalma, bir anlık öfke, arkadaş ilişkilerinde sorunları neden olarak gösterdiklerini söyleyerek, “Aileler çocuklarıyla yakından ilgilenmeli. Bir sorunları olduğunda onlarla kavga etme yerine, çözüm için çaba göstermeleri gerekir. Çünkü anne-baba baskısı çocuğu depresyona sürükleyebilir” dedi.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Sitemize Hoş geldiniz. Kaliteli ve Seviyeli Sohbetin Adresi www.Sohbetsuper.Com 7/24 Canlı Müzik Sohbet ve Tanışma Odaları Tüm Dünyadan Türkçe Chat.