Makyaj Şampiyonu Ceylin Arpakuş ile röportajım

Ceylin Arpakuş 2020 yılında Türkiye makyaz şampiyonu seçildi.Kendisi gerek kalıcı makyaj,gerekse gelin makyajıyla adından söz ettiren,başarısı kanıtlanmış bir makyöz.Bende sevgili Ceylin ile Kozmetik perisi okuyucuları için bir röportaj yaptım.Hadi başlayalım …

Türk kadınlarında en sık gözlemlediğiniz makyaj hataları nelerdir?

Öncelikle güzel makyaj yapmak demek, her buldugunu sürerek boya küpü haline gelmek değildir
Herkesın cilt ve saç renkleri farklı olduğundan, ona göre renkler tercih etmeliyiz. Örneğin yeşil bir göze yeşil tonlarında kullanılan far; o gözü daha çok boğar, onu ortaya çıkarmak için kahve tonları,mürdüm gibi renkler kullanılmalıdır. Birde kırmızı ruj kullanımı çok yaygın olmakla birlikte yanlış makyajlar ortaya çıkıyor. Gene bir örnek vermek gerekirse esmer bir kadına kullanılan ateş kırmızısı ruj, sarışın kişilerde basit durabilir. Onun yerine bordo tonları ruj, göze hafif bir eyeliner ve bol rimelle kişiyi harika bir görüntüye ulaştırabilir. Küçük gözlerin iç kısmına kesinlikle siyah kalem çekilmemelidir. Diğer en önemli makyaj hatalarından biri de yüz makyajı ile boyun arasındaki ton farkıdır. Artık bir çok marka adı altında satılan fırçalar,süngerler ile rahatlıkla makyaj yapmak kolaylaşmıştır. Sonra fazla inceltilmiş kaşlar malesef ne kadar iyi makyaj yapılırsa yapılsın, makyajı göstermez. Gözü gösteren kaştır ve yüze uygun kaş tasarımları ile kalıcı makyaj yaparak hayatınızı kolaylaştırıyorum, bunuda bir dipnot olarak eklemek isterim.

2020 makyaj trendlerini sizin gözünüzden alabilirmiyiz?
2020 ’te geçen yılda da olduğu gibi porselen bir cilt, smokey eyes(dumanlı göz makyajı), inceden kalınlasan kuyruklu eyelinerlar, göz içerisine beyaz kalem, şeftali tonu ve dudak tonuna yakın ruj renkleri ve genel olarak mat dudaklar, esmerlerde bronz- sarışınlarda pembe tonu allıklar öne çıkacak. 

Peki herkesin merak ettiği bu Porselen Makyaj nedir? 
Porselen Makyaj, geniş olan kısımları daraltma, uzun olan kısımları kısaltma, düşük burunları kaldırma gibi bir sürü detay içeren yani yüzü gölgelendirilerek oval yüze yakınlasmasını sağladığımız pürüzsüz, akmayan ve gün boyu kalıcı olması için profesyonel makyaj malzemeleri ile yaptığımız makyaj türüdür. Ben tüm yaptığım makyajlarımı porselen uygulamayı tercih ederim. Mac, Kryolan, İnglot, Victoria Secret vb ürünler ile çalışırım.

Ufak tefek makyaj tüyoları istiyoruz, doğru bir makyaj nasıl yapılır merak ediyoruz?
Tabiki.. Makyaj yapmadan önce mutlaka baz yada nemlendirici sürülmelidir. Cilt rengine ve yapısına uygun fondotenler tercih edilmeli en fazla 2 ton açık ve koyu rengi ile gölgelendirmeler yapılmalı üzerine mutlaka transparan pudra ile sabitleştirilmelidir. Göz altı kapatıcısı, sürülen fondotenın 2-3 ton kadar açık rengi olmalı ve kırışıklık var ise kesinlikle ince yapıda olanlar tercih edilmelidir. Yoksa daha çok göze çarparak kötü bir görünüm oluşur. Kaş altı mutlaka aydınlık olmalı, orta yaş ve üzeri kişilerde göz kapaklarına simli farlar yerine daha mat yada hafif ışıltılı farlar kullanılmalıdır. Gözün içerisine çekilen kalem gözü küçük gösterir ve aynı mantıkta dışarısına çekilen kalem ise daha büyük gösterir. Dudak çerçevesini yarım kalem ucu kadar aşarak dudak renginde kullanılan kalem ile içerisi doldurulur ve üzerine parlatıcı yada ruj ile daha dolgun dudaklar elde edilir. Koyu tonlar ince dudakları daha da ince göstereceğinden daha yumusak tonlar kullanılmalıdır. Allık sürmekte çok önemlidir, yumusak bir fırça ile kulak hizzasından 2 parmak boşluk bırakılarak ağız kenarlarına doğru genellikle üçgen şeklinde sürdüğümüz allık iyice dağıtılmalı ve yüzle bir uyum sağlamalıdır. Kaşlar kalem yerine kaş farı ile boyanıp tarandığında daha doğal durmaktadır. Vee çoğunuzun şu cok sevdiği ama çekmekte zorluk çektiği eyeliner.. Öncelikle hiç eyeliner çekmemiş kişiler kirpik diplerine noktalar koyarak onları birleştirerek elini alıştırmalıdır. O kuyruklu beğendiğiniz eyelinerları birde şöyle deneyin. Göz yarım açıkken göz pınarından daha ince başlayıp göz bebeği hizzasında biraz daha kalınlaştırıp göz sonuna kadar devam ettiniz, sonrasında bir tik işareti atıp tekrar göz pınarına doğru ilerleyin ve bunu ucu çok kalın yada cok ince olanlarla değil fırçası sunger gibi orta kalınlıkta olan eyelinerler ile yapın. Kolay gelsinGelin makyajında dikkat edilen hususlar neler olmalı?
Gelin makyajı, herkesin yüz şekline uygun olarak farklı tasarlanması gerekir. Güzel noktalarınızı ön plana çıkartmanız ve bunun için de profesyonel birinden yardım almanız sart olacaktır. Bir gelinin makyaj yaptırırken en önemli dikkat edeceği nokta, makyajının gün boyu kalıcı olmasıdır ve aynı onemle gelinin yüz yapısı, düğün mekanı(kır düğünü, salon düğünü, otel vs.) gelinliğin rengi, gelin saçı, gelin adayının tarzı(doğal, abartılı makyaj tercihi)gibi ayrıntılar baz alındığında profesyonel bir yol izlenmiş olur. Gelin makyajında prova bizlere çok sorulan bir sorudur. Ben prova yapmak yerine makyözünüze daha önceden gidip başka bir konsept için makyaj yaptırmanız daha doğru olacaktır. En azından önceden özel bir gününüz için makyaj yaptırırsanız hem kıyafetiniz hem sacınız ile de makyajınız daha çok ortaya çıkacaktır. Bir de pozitif olmanızda o gün makyajınızı çok iyi etkiler, bizlerin enerjjisinide arttırarak daha basarılı işler ortaya koyarız. Bir tavsiyemde göz makyajınızı ağır istediyseniz dudakları geri planda bırakmak doğru olucaktır. Çok hafif ve doğal göz makyajlarına ise aynı mantıkta çarpıcı dudak tonları makyajınızı daha gösterişli kılacaktır. Evlenecek olan herkese şimdiden kolay gelsin. Tercihiniz bensem korkunuz olmasın, emin ellerdesiniz..


Kalıcı makyaj yapıyorsunuz buda ayrıca bir meslek, kalıcı makyaj nedir, kimler tercih eder?
Kalıcı makyaj diğer adıyla ‘mikropigment uygulaması’ mikro,steril ve tek kullanımlık iğne ile doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altına aşılanması işlemidir. Boyalar kalıcı makyaj için üretilmiş, pigmentleri yoğun ve yüzünüze uyum sağlayacak doğal boyalardır. Vakti kısıtlı çalışan bayanlar, seyrek açık renk kaşı olan kişiler, hassas gözleri olan, seyrek kirpikleri ve kozmetik ürünlerine alerjisi olan bayanlar, elleri titreyen bayanlar, yüzlerinde asimetri bozuklukları kapatmak isteyen yani kısacası dağılmayan- akmayan makyajın avantajını kullanmak isteyen bayanlar tercih ederler. İnanılmaz kullanışlıdır. Düşünsenize yüzünüzde çok doğal ve sizi bakımlı göstericek kadar belli- belirsiz duran bir makyajı kim istemez ki.. Sadece bu işi çok yanlış yapan kişilerin uygulamalarını gördükleri için korkarak yaklaşım var. Ben uygulamalarımda en çok doğallığa önem gösteririm ve çok ince çalışırım.


Kalıcı makyaj nasıl yapılır, güvenli midir, etkisi ne kadardır?
Çok steril bir ortamda ve özel eğitim almış yüz güzelliği üzerine çalışma deneyimi olan makyöz veya estetisyen kişiler tarafından yapılmalıdır. Ben öncelikle müşterinin sorununu tam anlamıyla dinler ona önerilerde bulunurum. Örneğin; kavisli bir kaş istediğinde eğer yüzüne uygun bulmuyorsam bir kaşına kavisli bir kaşına da düz bir model çizerim ve kararı birlikte veririz. Tam içine sindikten sonra uygulamaya başlarım, elinde ayna ile kışı istediği zaman yapılısını izleyerek kendini güvende hisseder. Bittikten sonraki bakımı ise detaylı ve doğru şekilde anlatılmalıdır. Benim yaptığım iş kadar bakımıda bir o kadar önemlidir. 5 günlük bakımdan sonra uygulama çok doğallaşır ve 10 gün gibi bir sürede oturur. Daha sonra kontrol ve kalıcılık amaçlı 2. rütuşları 20 gün civarından sonra yapılır. Ve mükemmel sonuç ortaya çıkar. Ortalama olarak 3-5 yıl arasında kullanımı vardır. Tabiki pigment zamanla açılacağından 1-1bucuk sene sonra 1 rutus attırarak canlılıkları kazandırılır.


Peki Kalıcı Makyaj pahalı bir işlem mi?
Her yapan yere ve uzmana göre değişken bir durum. Ama şuna inanın ödediğiniz ücret 3-5 yıl boyunca makyaj malzemelerine vereceğiniz paradan daha az

Neden Kalıcı Makyaj ?
Yapılan bir araştırmaya göre kadınların hazırlanmak için geçirdiği zamanın, bir astronotun 22 kez Ay’a gidip gelebileceği zamana eşit olduğu ortaya çıktı. Bir kadının hayatı boyunca elbisesini giyip makyajını yapması 3bin 276 saati buluyor. Bunca vakti ayna karşısında harcamak istemeyen ve kolaylık arayan kadınların imdadına KALICI MAKYAJ yetişiyor


Son olarak Müşterileriniz size nasıl ulaşıyor?
Müşterilerim bana telefon yada internet yoluyla ulaşırlar.  HYPERLINK “https://www.ceylinarpakus.com” www.ceylinarpakus.com ’dan detaylı bilgi alabilir. 05363082830 numaralı cep telefonumdan direk benimle muhatap olabilirler. Uygulamalarımı, anlaşmalı merkezlerim ve ayrıca gelinmakyajı, stüdyo çekim makyajları, özel makyajları ise kendilerinin çağırmış oldukları belirli bölgelerede giderek freelance olarakta çalışabilmekteyim.

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Sitemize Hoş geldiniz. Kaliteli ve Seviyeli Sohbetin Adresi www.Sohbetsuper.Com 7/24 Canlı Müzik Sohbet ve Tanışma Odaları Tüm Dünyadan Türkçe Chat.