Yaşlanmayı önleyen kremler kanser yapıyor mu?

Yıllardan beri ‘Kozmetik ürünler sağlığa zararlı mı?’ tartışmaları yeni bir boyut kazandı.

Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonrasında,  kırışıklık kremlerinin kansere yol açtığı uyarısını yaptı.Yaşlanmayı önlemek amaçlı kullanılan kozmetik ürünlerinin neredeyse hepsinde kansere yol açan maddelerin bulunduğu öne sürüldü. Ancak kadınlar bu ürünlere masum bir istekle başvursa da kozmetik ürünlerin sanıldığı kadar masum olmadığı söyleniyor.
Illinois Üniversitesi  Çevresel Sağlıkla ilgili emekli öğretim üyesi  Dr Sam Epstein,  bu tür kozmetik kremlerin içeriğinde Alpha Hydroxy Acid  bulunduğunu, cilt için çok tehlikeli olabileceğini ve önemli hasarlar bırakabileceğini belirtti. 

‘Hemen hemen tüm kadınlar, hatta erkekler de dahil olmak üzere daha da güzel görünmek uğruna çareyi kozmetik ürünlerde buluyor.  Yaşlanmak doğal bir factor, korkulmaması gerek’  dedi. Amerika’nın önde gelen sağlık örgütlerinin de destek verdiği ‘Güvenli Kozmetikler Kampanyası’nın sonuçlarına göre de; kozmetik ürünlerde kullanılan 10 bin 500 kimyasalın yüzde 89’u sağlık açısından güvenilirlik taşımıyor.

Kozmetik ürünlerin neden olduğu kanser türleri arasında ise ilk sıralarda; rahim, yumurtalık ve cilt kanseri geliyor. Amerikalılar’a göre; kozmetik ürünlerin denetimsizliğindeki en büyük nedenini ise bu ürünlerin ilaçtan sayılmaması oluşturuyor. 

Dr  Sam Eptein, 
ürünler bu denli dehşet  saçarken kozmetik endüstrinin, AB kuralları maddeleri gereğince ürünlerde uyarı  etiketi bulundurmaları gerektirdiğini savundu. Ayrıca yetkili birimlerin  insanları uyarması için girişimlerine devam edeceğini ifade etti.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Sitemize Hoş geldiniz. Kaliteli ve Seviyeli Sohbetin Adresi www.Sohbetsuper.Com 7/24 Canlı Müzik Sohbet ve Tanışma Odaları Tüm Dünyadan Türkçe Chat.