Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre1238 yılı ile 1320 yılı arası yaşamış Türkçe şiirin öncülerinden biri olan Yunus Emre’nin hayatına dair bilgiler ve bulgular tam olarak net değildir ve tahmin edilmektedir.

Yunus Emre’nin en bilindik eseri Risalet-ün Nushiyye adlı eseridir. 1238 – 1320 yılları arası yaşadığı tahmin edilmekte olan Yunus Emre, aynı zamanda mutazavvıftır.

Tasavvuf felsefesinde Bektaşilere yakın olan Yunus Emre’ye göre her şeyin özüne inmek için dört etmen vardır.

Bu etmenler: Şeriat, tarikat, hakikat ve marifet. Bu yollardan geçenler Yunus Emre’ye göre Tanrı’ya varır. Hacı Bektaşi Veli’ye bağlı olan Yunus Emre’nin, yazmış olduğu Risalet-ün Nushiyye şiirinin 573 beyitten oluştuğu ve şeriatın üstüne çıktığı bilinmektedir.

Yunus Emre’nin nerede doğduğu, yaşadığı, büyüdüğü hala bilinmemekle birlikte, bu bilgiler tahminler üzerine kurulmuştur.

Yunus Emre’nin nere öldüğü de yine aynı şekilde bilinmemektedir. Yalnızca günümüze kadar ulaşan ve Anadolu’da Türkçe şiirin öncülüğünü yapanlardan biri olduğu bilinmektedir.

Etiketler: yunus emre kim, yunus emre kim kısaca, yunus emre hakkında bilgi, yunus emre hakkında kısaca bilgi, yunus emre hayatı kısaca, yunus emre kimdir kısaca


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet Sitemize Hoş geldiniz. Kaliteli ve Seviyeli Sohbetin Adresi www.Sohbetsuper.Com 7/24 Canlı Müzik Sohbet ve Tanışma Odaları Ücretsiz Üyeliksiz Anında Bağlan..